STRAVOVÁNÍ                                                 

Stravování považujeme za velice významnou složku zdravého vývoje a růstu, neboť:

  • trávicí orgány se "učí své práci"
  • stravou bohatou na životní síly, tzv. živou stravou, jsou podpořeny trávicí procesy a zároveň aktivováno rozvíjející se myšlení;
  • jsou položeny základy budoucího zdraví a kondice;
  • jsou vytvářeny stravovací návyky pro budoucnost. Vždy, když se hovoří o budoucnosti našich dětí, vidím za nimi jejich děti a děti těchto dětí a vzpomenu si na větu, kterou jsem někde četla (bohužel, nevím kde): "Největším projektem našeho života je naše dítě. Je tím jediným, co má opravdový přesah do daleké budoucnosti, neboť to, co do něj vložíme, vloží ono do svého dítěte, jeho dítě také do svého dítěte atd."

Z toho je zřejmý náš osobní podíl na tvorbě budoucího a zároveň přesah, který každý z nás vědomě, či nevědomě, zapouští do světa. Odtud také vyplývá naše zodpovědnost za zdravý psychický i fyzický vývoj našich dětí. Dosáhnout jej lze dostatkem "živé"  pozornosti, lásky a také prostřednictvím "opravdových" pokrmů. (Dnes je již obecně známo, jak hluboce na zdraví i chování dětí působí potraviny a nápoje s obsahem chemických barviv a konzervantů  - narůstající neklid a nesoustředěnost se může překlopit až do hyperaktivity. Umělá sladidla - např. aspartam - ve žvýkačkách a "light" potravinách mohou umocňovat astmatické a ekzematické potíže. Atd. atd...

 

STRAVOVÁNÍ U NÁS

Při poskytování stravování v naší ekoškolce uplatňujeme zásady zdravé výživy pro děti předškolního věku. V minimální míře nabízíme produkty ze sóji a kukuřice, pokrmy obsahující rafinovaný cukr, kombinaci mléčných výrobků s ovocem. Kravské mléko se k dětem dostává v podobě sýrů, jogurtu, tvarohu, zakysané smetany...

SVAČINY

S vědomím důležitosti kvalitní výživy pro zdravý duševní i tělesný vývoj dětí nabízíme dopolední svačiny převážně v podobě obilných kaší. Jsou lehce stravitelné a poskytují potřebnou plnohodnotnou výživu.

pondělí

úterý

středa

čtvrtek

pátek

kaše rýžová

kaše špaldová

kaše jáhlová

kaše ovesná

žitný chléb

K jejich přípravě používáme rostlinná mléka (rýžové, mandlové, kokosové...), čerstvé máslo. K dochucení je v přiměřeném množství použit med od místních včelařů (bez přidání antibiotik), sirupy (datlový, agáve, rýžový), sušené ovoce, ořechy, jablečné pyré, džem...    

Svačina je vždy doplněna o čerstvé ovoce nebo zeleninu.

PŘESNÍDÁVKY

K odpoledním přesnídávkám dětem nabízíme:

  • neslazené plnotučné mléčné výrobky (zakysaná smetana, jogurt, tvaroh) doplněné čerstvou zeleninou, ořechy...;
  • chléb - dáváme přednost žitnému nebo špaldovému. Jsou stravitelnější než pšeničný či pšeničnožitný. Podáváme s máslem, marmeládou, pomazánkami (rybí, tvarohovo zeleninové), čerstvým ovocem, zeleninou.
  • Většina surovin (mouka, sůl, vločky atd.), zeleniny a ovoce pochází z ekologicky kontrolovaného zemědělství (bez GMO).

 

OBĚDY v bio kvalitě nám dováží společnostt Bionea (https://www.bionea.cz). Rovnoměrně podáváme masové a vegetariánské pokrmy.

PITNÝ REŽIM  - důležitou součástí zdravého vývoje je dostatek tekutin. Nabízíme vodu kohoutkovku (z kohoutku) a bylinné čaje - mnohdy ochucené medem a citrónem. Nápoje jsou dětem k dispozici po celý den.

________________________________________________________________

Zajímavé rady-porady, jak a co dětem podávat, lze nalézt v níže uvedené literatuře.

 

 

Kontakt

EkoŠkolka Vidoule U tenisu 1891
Praha 5 - Košíře


Č.ú.: 2900711915 / 2010

Zástupkyně ředitelky:
Vlasta Přibylová, DiS.
Tel. č.: +420 731 178 787
Email: vlastapribylova@centrum.cz

Ředitelka:
Mgr. Šárka Krutská
Tel.: +420 776 684 031
Email: melounowa@seznam.cz
ekoskolkavidoule@gmail,com